Pondělí

30. ledna 2023

Nyní

-4°

Zítra

Svátek má

Covid loni? Za porušení epidemických nařízení padly stovky pokut

16. 3. 2021

page.Name
Když loni vypukla pandemie nákazy covid-19 nikdo netušil, jaké to bude mít zdravotní a společenské dopady. Vláda 19. března, tehdy poprvé, vyhlásila protiepidemických nařízení, jejichž nedodržování začalo být trestáno. Padly stovky pokut a sankcí, některé ve výši tisíců korun. Drtivou většinu prohřešků, například nepoužívání ochrany dýchacích cest, strážníci či policisté vyřešili domluvou.

V polovině března loňského roku začal navíc platit zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Postupně se přidávaly další zákazy omezující například vycházení, provoz restaurací, služeb či pohyb mezi okresy. Krajská hygienická stanice v Hradci Králové v této souvislosti dosud uložila za porušování protiepidemických opatření 29 pravomocných pokut celkem za 78 800 korun.

„V sedmi případech s celkovou částkou 49 tisíc korun šlo o porušení povinností týkající se opatření v oblasti maloobchodu a poskytování služeb, zejména umožnění přítomnosti veřejnosti v provozovně stravovacích služeb po zavírací hodině,“ řekla mluvčí hygieniků Veronika Krejčí. Dalších 22 sankcí padlo za nenošení ochranných prostředků dýchacích cest, celková výše pokut byla 29 800 korun.

„Nejčastější výše pokuty se pohybuje v rozmezí od 1000 do 1500 korun,“ uvedla Krejčí s tím, že na hygienu jsou předávány případy, které se policii či strážníkům nepodaří vyřešit na místě. Policie v kraji loni kvůli nedodržení vládních opatření řešila 484 přestupků. Především šlo o nenošení roušek.

Podle náměstka ředitele krajské policie pro vnější službu Miloslava Kaplana lidé v prvním pololetí, kdy zemi zasáhla první vlna pandemie, nařízení v naprosté většině dodržovali a policie případné přestupky řešila upozorněním nebo domluvou. „V druhém pololetí, i s ohledem na masivní šíření covidu, už bylo přistoupeno k razantnějšímu řešení přestupků. Buď příkazním řízením na místě nebo oznámením příslušnému správnímu orgánu,“ prozradil Kaplan.

Z 500 loni evidovaných přestupků policisté vyřešili zhruba 170 na místě pokutou, většina zbylých případů přešla do správních řízení. Výše pokut se pohybovala většinou od 500 do 2000 korun. Radnice stotisícového Hradce Králové ve správním řízení dosud nejčastěji řešila nedodržování zákazu vycházení a zákaz požívání alkoholu na veřejnosti.

„Loni bylo pravomocně vyřešeno 78 přestupků s pokutou v celkové výši 39 400 korun. Letos bylo zatím vyřešeno deset přestupků s pokutou v celkové výši 6300 korun,“ sdělila mluvčí radnice Kateřina Šmídová. V Náchodě bylo od loňského března za různá porušení nařízení uděleno přes 20 pokut v průměrné výši od 300 do 500 korun.

„Po zpřísnění pravidel pro nošení roušek od 1. března je řešeno denně 20 až 50 osob domluvou a vysvětlováním změn. Zejména staří lidé v tom nemají jasno a nosí respirátor i na ulici, kde jim stačí rouška. Potom to neudýchají a ochranu dýchacích cest si sundají nebo dají na bradu,“ konstatovala mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Městská policie v Jičíně zatím za nedodržování nařízení žádnou pokutu nedala. „Základním nástrojem strážníků je domluva. Je třeba říct, že obyvatelé Jičína jsou velmi ochotní a odpovědní, uvědomují si situaci a na strážníky reagují s rozumem a pochopením,“ poznamenal velitel tamních strážníků Karel Juryca.

ČTK
Ilustrační foto