Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

Testy ve školách neprokázaly covid u žáků, měly být kvalitnější a šetrnější

15. 4. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji stejně jako v celé republice tento týden začalo testování žáků mateřských a základních škol. Z 19 336 provedených antigenních testů v pondělí jen 10 ukázalo pozitivní výsledek. PCR test ale nepotvrdil přítomnost nákazy covid-19 u žádného z testovaných žáků.

Kraj proto dnes v dopise vyzval ministra školství, aby co nejdříve zajistil kvalitnější, a především šetrnější metodu testování. „Testování žáků na covid-19 je bezpochyby správný krok, jak zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy. Pokud ale téměř 20 tisíc testů neodhalí jediný případ nákazy, tak máme ve školách všechny žáky covid negativní, nebo jsou používané testy prostě nekvalitní,“ upozorňuje náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství a sportu.

V souvislosti s testováním odešel dnes ministru školství dopis hejtmana Martina Červíčka, ve kterém mimo jiné vyzývá k testování žáků pomocí šetrnější metody. „V současné době je řada možností, jak na covid-19 testovat, které by byly určitě vhodnější ve školách. Kromě toho by rodiče žáků měli mít důvěru ministerstva školství, aby mohli testovat své děti sami, například v pohodlí domova,“ dodal náměstek.

Testování na covid-19 se od pondělí týká žáků prvního stupně základních škol a předškoláků v mateřských školách. Společně s nimi jsou testováni také všichni zaměstnanci školských zařízení. Dohromady bylo v kraji v pondělí takto otestováno přes 27 tisíc osob. V 11 případech testy ukázaly pozitivní výsledek. Následně provedené PCR testy ale covid-19 nepotvrdily u žádného z testovaných.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto