Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Dotace na sociální služby je rekordní, kraj od státu dostal 1,1 miliardy korun

25. 1. 2021

page.Name
O 139 milionu více než v minulém roce dostal Královéhradecký kraj od státu na poskytování sociální služby. Částka je to rekordní a její výše činí 1,1 miliardy korun. Dotace od ministerstva práce a sociálních věcí umožní kraji zaplatit zvýšené platy pracovníků v přímé péči a pokrýt i rozšíření sítě sociálních služeb. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé.

Rozhodnutí o přiznání dotace vydalo ministerstvo v lednu. Peníze z dotace pošle kraj poskytovatelům sociálních služeb na úhradu jejich prokazatelných nákladů, uvedli zástupci hejtmanství. Kraj vyplatí většinu dotačních peněz do konce února, aby poskytovatelé sociálních služeb měli dostatek financí na provoz již na začátku roku. Zbytek jim bude vyplacen v červnu.

Největší část peněz z dotací na sociální služby, zhruba 60 procent, půjde na služby pro seniory. „Hradí se z ní provoz pečovatelských služeb, denních stacionářů a domovů pro seniory. Další velký objem peněz směřuje na služby chráněného bydlení a domovů pro osoby se zdravotním postižením, ale i na další terénní a ambulantní služby pro zdravotně postižené,“ uvedlo hejtmanství. Kromě peněz od státu dávají finance na sociální služby i obce a kraj. Královéhradecký kraj letos chce ze svého rozpočtu dát na provoz sociálních služeb téměř 300 milionů korun.

ČTK
Ilustrační foto