Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

13°

Svátek má

Probíhá očkování v kraji, vakcínu proti covidu zatím dostalo 4500 lidí

15. 1. 2021

page.Name
Očkování proti nákaze covid-19 se v Královéhradeckém kraji rozjíždí. Nemocnice a jejich mobilní očkovací týmy dosud očkovaly proti koronaviru zhruba 4500 lidí, převážně zdravotníků, rizikových pacientů a lidí z domovů důchodců. Očkovací centra v nemocnicích postupně zvyšují kapacity.

V kraji očkuje proti covidu-19 Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Do domovů důchodců začaly tento týden jezdit mobilní očkovací týmy. První v kraji začala 2. ledna očkovat FN. I se zapojením mobilního očkovacího týmu, který funguje od 12. ledna, podala vakcínu zhruba dosud 2100 lidem.

„Mobilní očkovací tým začal očkovat klienty a zaměstnance sociálních zařízení, těch ke čtvrtečnímu večeru bylo naočkováno zhruba 400. Centrum také postupně navyšuje kapacity, k pátku 15. ledna bylo očkováno téměř 1700 lidí, od příštího týdne začne centrum podávat druhou dávku vakcíny,“ řekl dnes mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Krajské nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem, které začaly očkovat v minulý pátek, daly očkování asi 1800 lidem a vrchlabská nemocnice od pondělí, kdy začala očkovat, přibližně 670. Tento týden očkují seniory v domovech důchodců také mobilní týmy z náchodské nemocnice a soukromé vrchlabské. „Z ostatních nemocnic vyjedou mobilní očkovací týmy do domovů pro seniory očkovat v příštím týdnu,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Epidemická situace v kraji patří mezi nejhorší v zemi. Výrazné nárůsty počtu nakažených z minulých dnů se promítají do počtu hospitalizovaných, a to za situace výrazného nedostatku zdravotníků v nemocnicích. V nemocnicích bylo dopoledne celkem asi 540 hospitalizovaných pacientů s covidem, z nichž na jednotkách intenzivní péče (JIP) jich bylo více než 120.

Pacienty s covidem léčí v kraji FN, krajské nemocnice i soukromá ve Vrchlabí. Před měsícem bylo v nemocnicích v kraji zhruba 260 covid pacientů, z toho 60 na JIP. Ve FN se počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem dnes pohyboval okolo 195, z nich téměř šest desítek bylo na JIP. „Problémem zůstává velká nepřítomnost zdravotnického personálu, v nemocnici nyní chybí více než 300 zdravotníků z celkového počtu 3500,“ konstatoval mluvčí Sochor.

V posledních dnech FN zaznamenává pokles procenta pozitivity u PCR testů. „Například ve středu 13. ledna bylo provedeno 857 PCR testů, pozitivních bylo zhruba 30 procent z nich,“ dodal mluvčí. V krajských nemocnicích léčili dopoledne přibližně 310 pacientů s covid-19, z nichž téměř 60 v nejintenzivnější péči. Ve vrchlabské nemocnici bylo dnes 35 pacientů s covidem.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto