Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Kraj vyčlenil 15 milionů na mimořádnou podporu v době energetické krize

20. 10. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj se rozhodl nad rámec svých kompetencí v souvislosti s energetickou krizí vytvořit nové dotační programy. Na podporu volnočasových, sportovních, sociálních i kulturních odvětví vyčlenil téměř 15 milionů korun. Cílem není nahradit kompetenci státu, řekl dnes novinářům hejtman Martin Červíček (ODS). Kraj chce podpořit v době energetické krize zejména rodiny, které by kvůli finanční zátěži omezily zájmové činnosti svých dětí.

V polovině listopadu kraj otevře výzvu k podávání žádostí o finanční podporu pro spolky, jejichž hlavní činností je oblast sportu a tělovýchovy dětí a mládeže nebo práce s dětmi a mládeží ve volném čase. Pro tuto variantu podpory kraj vyčlení 10 milionů korun ze svého rozpočtu. Podobnou podporu plánuje kraj i pro příští rok. 

„S extrémním nárůstem cen energií se vedle domácností a firem potýkají také spolky pracující s dětmi a mládeží. Tím je ohrožena dostupnost jejich aktivit a v některých případech i samotná činnost, která je pro společnost velmi přínosná. Uvědomujeme si jejich situaci, a proto jsme se jim rozhodli přispět formou daru,“ řekl Červíček.

Kraj předpokládá, že o finanční pomoc se přihlásí na 400 žadatelů. Na každé dítě narozené mezi lety 2004 a 2016 poskytne částku 200 korun. V kraji žije podle hejtmanství zhruba 70 tisíc lidí ve věku od šesti do 18 let, pro které spolky organizují různé aktivity.

Kraj připravil pro rok 2023 také dotační podporu pro financování dopravy žáků základních a středních škol do kulturních institucí v regionu, vyčlenil na to přes jeden milion korun. Dotační program Za kulturou v Královéhradeckém kraji cílí na žáky základních a středních škol. Žádat o podporu budou moci místní akční skupiny (MAS) a dobrovolné svazky obcí (DSO), které zpracovávají místní akční plány na území Královéhradeckého kraje, a to od 10. ledna do 28. února 2023 prostřednictvím krajského dotačního portálu, uvedli zástupci kraje.

"O dotace nebudou žádat školy z důvodu usnadnění administrativy, protože MAS a DSO budou moci podávat žádosti hromadně a pro větší množství škol. Výše dotace na projekt bude maximálně 70 tisíc korun, přičemž bude pokrývat výdaje na zajištění dopravy sjednanou autobusovou dopravou nebo veřejnou dopravou do kulturní instituce pro žáky školy a pedagogický doprovod. V případě sjednané autobusové dopravy bude uznatelná cena z dotace maximálně 44,85 Kč/km," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Mimořádnou krajskou podporu v roce 2023 získají také například mateřská, rodinná či rodičovská centra, místní akční skupiny nebo knihovny. Kraj má na to připraveno více než tři miliony korun. Maximální výše dotace bude 150.000 korun. Organizace budou moci žádat od 2. do 19. prosince 2022.

Nové dotační programy související s energetickou krizí budou na konci října schvalovat ještě krajští zastupitelé.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz