Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

V hradeckém kraji je mezi klienty domovů seniorů o posilující dávku velký zájem

3. 8. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji je situace v zařízeních pobytových sociálních služeb, kam spadají i domovy seniorů, z hlediska šíření covidu-19 klidná. Onemocnění se vyskytlo v současné letní koronavirové vlně jen u jednotlivců. Hygienici vyzvali návštěvy k tomu, aby používaly ochranu úst a nosu. Zákaz návštěv nikde v těchto zařízeních neplatí, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců hejtmanství. Podle nich je zájem o posilující čtvrtou dávkou očkování proti covidu mezi klienty vysoký.

"Všude platí doporučení používat ochranu dýchacích cest. Za tímto účelem zaměstnavatelé poskytují ochranné pomůcky. Dlouhodobě platí zvýšená dezinfekce prostor v zařízení a hygiena rukou. V Domově důchodců Humburky ředitelka zařízení nařídila povinné nošení respirátorů návštěvám i personálu," řekl dnes ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann.

Výskyt covidu byl před časem zaznamenán pouze v jednom zařízení, v domově důchodců (DD) v Černožicích na Královéhradecku. "Kromě DD Černožice, kde se vyskytla nákaza přímo v zařízení, neevidujeme covid-19 pozitivní klienty ani zaměstnance. Aktuálně jsou covid-19 pozitivní pouze dva zaměstnanci v DD Černožice," řekl ČTK Lechmann.

Většina klientů pobytových služeb v kraji je podle něj očkována třetí dávkou proti koronaviru. Zástupci domovů nyní o očkování jednají s praktickými lékaři a opatrovníky, samotné očkování posilující dávkou se plánuje většinou v polovině srpna, případně počátkem září.

"Konkrétní termíny jsou nastaveny ošetřujícími lékaři. Zájem o očkování čtvrtou dávkou je u klientů vysoký, avšak nižší než v případě předchozích kol očkování. V Domovech Na Třešňovce Česká Skalice je už téměř polovina uživatelů proočkována čtvrtou dávkou. V Domovech Na Orlici je již většina uživatelů očkována čtvrtou dávkou," řekl ČTK Lechmann.

V Královéhradeckém kraji začíná nárůst počtu nově potvrzených případů nákaz koronavirem zpomalovat. I když sedmidenní nárůsty případů v mezitýdenním srovnání stoupají, už ne takovou rychlostí jako tomu bylo v červenci. Za posledních sedm dní testy v kraji odhalily 827 nákaz, před týdnem za stejnou dobu 741 a předtím 561, vyplynulo z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nákaza je v kraji na vzestupu od poloviny června.

Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, stoupla v kraji na dnešních 150 z úterních 147, před týdnem v pátek 29. července byla na hodnotě 143. V celé ČR na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 148 nakažených, uvedlo ministerstvo.

Podle ministerstva se nyní v kraji nákaza nejrychleji šíří v okrese Hradec Králové. Na Hradecku za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel 192 nakažených, na Jičínsku 166, na Náchodsku 129 a na Rychnovsku 125. Sedmidenní incidence v okrese Trutnov je dnes zhruba 118, vyplynulo z údajů ministerstva.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 214.298 lidí, což je 39 procent obyvatel regionu. Z nemoci se vyléčilo 211.096 lidí a 2181 jich zemřelo, uvedlo ministerstvo.

ČTK