Čtvrtek

2. února 2023

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Koubek jde do ligy: Inspirují mě umělci, říká o trenérské dlouhověkosti

30. 7. 2022

page.Name
Zápasem proti Slavii Praha trenér Miroslav Koubek, v sedmdesáti letech nejstarší trenér v české ligové soutěži, zahájí druhý rok na lavičce fotbalistů Hradce Králové. „Nechávám se inspirovat lidmi z jiné branže, spousta umělců, hudebníků, herců pokračuje ve své práci i ve vysokém věku," říká kouč, který má motivaci znovu být na východě Čech úspěšný.

Ostrý start do nového ligového ročníku čeká fotbalisty Hradce Králové, kteří v minulé sezoně obsadili senzační šesté místo a zahráli si ve skupině o titul. V prvním kole nastoupí v neděli proti Slavii Praha v domácím azylu v Mladé Boleslavi (16), dál vyzvou Slovácko a Plzeň. Trenér Miroslav Koubek, jenž začíná na východě Čech druhý rok, týmu věří a zůstává v klidu.

„Já nepanikařím. Připomínám loňský ročník, kdy jsme první tři kola neprohráli, ale ani jsme nevyhráli, pak jsme jeli na Slovácko a na Spartu po pěti kolech jsme měli tři body. Věřím tomu, že i kdyby nás teď začátek trochu udusil, tak v silách mužstva je to zvládnout," má víru sedmdesátiletý kouč, který bude spokojený s tím, když Votroci budou předvádět slušný fotbal a umístí se v prostřední skupině. 

Po minulé sezoně jste zvažoval, zda budete v Hradci pokračovat. Nakonec jste smlouvu o další rok prodloužil. Říkáte si po letní přípravě, že jste udělal dobře?
Na tohle téma už bych moc mluvit nechtěl. Já jsem si potřeboval za ten minulý ročník ověřit, jestli vzhledem k okolnostem, které se týkají mé osoby, je ještě reálné tuto práci dělat. Byla to pro mě testovací sezona, zda můžu pokračovat. Samozřejmě jsem už starý, proto pro mě byly důležité pocity psychické, zdravotní i z pohledu motivace… To všechno vyšlo dobře, a proto už to teď nebylo pro mě téma. Možná ještě v zimě jsem to řešil, ale v létě už ne. Sám jsem si ověřil, že to jde a byl jsem rozhodnutý společně s vedením klubu, že smlouvu prodloužíme.     

A jste nabitý energií i ve druhém roce svého působení v Hradci dosáhnout s týmem opět na úspěch?
Motivaci mám stejnou jako loni. Já se nechávám inspirovat lidmi z jiné branže, spousta umělců, hudebníků, herců pokračuje ve vysokém věku. A jelikož nedělám práci s krumpáčem a lopatou, ale dělám práci spíše psychickou, duševní a cítím se v ní dobře, tak si říkám: Proč ne. Tito lidé, kteří dělají i přes osmdesátku, tím neříkám, že budu trénovat do osmdesáti, mě inspirují v tom, abych pokračoval. Důležité je být fyzicky i duševně zdravý a to v této fázi jsem.

V podcastu Klubovny jste řekl, že vaše žena nebyla příliš nakloněná tomu, abyste dál trénoval. Měla obavy o vás i z hlediska zdraví, a tak do Hradce ani nepřijela. Už na východě Čech byla?
Ano, už tady byla. (úsměv)   

Poslechněte si podcast: Koubek psal v Hradci historii: Laťku máme posazenou vysoko, říká

 

Pojďme k fotbalu. Je podle vás tým konkurenceschopný jako v minulé sezoně a podařilo se nahradit opory - Jana Mejdra a Jana Krále, dvojici, která v létě odešla?
To se ukáže, jestli se podařilo nahradit odchody, ale všechno má svůj vývoj. Já vzpomenu Honzu Krále, který dneska vypadá, že je nenahraditelný a stal se opravdu dobrým pilířem zadních řad v loňském ročníku. Ale před rokem, kdy jsme začínali ligu, tak nehrál. Do sestavy se prokousával, dostal se tam snad až v pátém kole. Zpočátku byl náhradník a to mě utvrzuje v tom, že ti hráči, kteří tam nyní přijdou, tak na to navážou a po nějakém zapracování a adaptaci to zvládnou. Ano, nějaké oslabení jsme zaznamenali, byli to hráči, kteří se během roku stali významnými. Ani Honza Mejdr před rokem po druhé lize nebyl zpočátku tak kvalitní jako je dneska. Všechno má svůj vývoj a věřím, že další hráči je nahradí.    

Jak jste pracoval s kapitánem Adamem Vlkanovou, který byl zklamaný z toho, že mu nevyšel přestup do některého z předních klubů?  
Byl kolem něj až nepříjemný humbuk. Zpočátku byl Adam zklamaný. Bylo vidět, že to v hlavě má, zvlášť ještě před pár týdny, kdy mohla nějaká nabídka přijít. Nyní začíná liga a zatím nic není, ale on si uvědomil, že by samozřejmě škodil jen sám sobě, kdyby si to v sobě nenarovnal do stoprocentní motivace. Já jsem se mu snažil asi dvěma individuálními rozhovory pomoct, jak to uchopit, jak to pojmout. A myslím si, že teď je všechno v pořádku.

Čeká vás atraktivní a zároveň těžký začátek ligy – Slavia Praha, Slovácko, Plzeň. Co byste řekl k úvodu? 
Je to supertěžký začátek ligy, ale těšíme se na něj. My jsme si ověřili, že dokážeme soupeře, jako je Slavia, porazit. Pravdou je, že jsme do toho zápasu šli v úplně jiném rozpoložení a byla to jiná fáze ligové soutěže. Určitě se pokusíme udělat co nejlepší výsledek, kdyby se zadařilo, a necítíme se předem poraženi. Kdybychom měli ze zápasu dobrý pocit, a k tomu jsme ještě získali i nějaký bodíček, tak bychom jásali. Ale těžké to bude.

Čtěte také: Hradec je vyzbrojen. V lize chce být zase vidět. Týmu věřím, řekl Sabou

 

Věříte týmu, že i kdyby v prvních kolech se silnými protivníky nebodoval, tak ho to nepoznamená a v dalších zápasech ztráty nahradí?
Nepřidá to, když se začátek bodově nepovede. To se stát může, že bodů nebude tolik, ale já nepanikařím. Pořád připomínám loňský ročník, kdy jsme první tři kola neprohráli, ale ani jsme nevyhráli, pak jsme jeli na Slovácko a na Spartu a po pěti kolech jsme měli tři body. To také nebyl nijak vydařený start. Potom stačí, když jednou dvakrát vyhrajete a ono to naskáče. Věřím tomu, že kdyby nás začátek trochu udusil, tak v silách mužstva je to zvládnout.

S jakým přáním z pohledu hry a umístění jdete osobně do sezony?
Byl bych spokojený, kdybychom předváděl slušný fotbal, který bude ceněný, jako tomu bylo v minulé následující a výsledcích si všichni zpětně uvědomujeme, že šesté místo v minulém ročníku byl nadstandard, přispěly k tomu i různé okolnosti. Osobně bych byl spokojený, kdybychom se umístili v prostřední skupině.      

Za rok má být v Hradci otevřený nový stadion. Neláká vás, kdyby tato sezóna dopadla dobře, ještě přidat další rok a vést tým v nové aréně?
Na to teď vůbec nemyslím. Já musím jít rok od roku podle toho, jak se budu cítit. A tohle je opravdu předčasná úvaha, abychom se o tom bavili.  

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: fchk.cz