Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Vlkanova v reprezentaci. Pozvánku si zaslouží, řekl Šilhavý

25. 5. 2022

page.Name
Po jedenácti letech má fotbalový Hradec Králové zastoupení v české reprezentaci. Do nominace trenéra Jaroslava Šilhavého pro čtyři červnové zápasy Ligy národů se dostal kapitán týmu Adam Vlkanova, který je ve výběru jediným nováčkem. Posledním z Votroků, kdo oblékl dres národního týmu, byl Václav Pilař.

V minulé sezoně Adam Vlkanova patřil ke stěžejním oporám fotbalistů Hradce Králové, jimž výrazně pomohl k senzačnímu 6. místu v tabulce FORTUNA:LIGY. Sedmadvacetiletý kapitán Votroků zaznamenal v ročníku osm branek a stejný počet asistencí. Pozvánka do národního týmu proto zase tak velkým překvapením není.

„Adam má za sebou vydařenou sezonu, za kterou si premiérovou pozvánku do národního týmu zaslouží. Má velký podíl na konečném ligovém umístění Hradce Králové, byl jeho ústřední postavou. Věřím, že nám ukáže, proč jsme mu dali důvěru," řekl reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý na adresu Vlkanovy. Posledním hradeckým fotbalistou, který obdržel pozvánku do reprezentace, byl v roce 2011 Václav Pilař, jenž tehdy s českým týmem vyrazil na Kirin Cup do Japonska.   

Hradeckého kapitána Adama Vlkanovu čekají v dresu národního mužstva atraktivní zápasy. Český tým se ve třetím ročníku Ligy národů poprvé představí v elitní skupině a v červnu sehraje hned čtyři utkání. Nejprve 2. června přivítá Švýcarsko a o tři dny později rovněž v pražském Edenu bude hostit Španělsko. Za další čtyři dny nastoupí v Portugalsku a 12. června se představí v odvetě ve Španělsku.

Čtěte také: Vlkanova by rád hrál proti Ronaldovi: Byl by to splněný sen, říká

 

Vlkanova se také díky výborným výkonům octil v hledáčku pražské Slavie, ale kluby se zatím nedohodly na výši odstupného. „Sešívaní" nabízejí údajně 7 milionů korun, což je pro Votroky málo, ti chtějí o pět milionů víc. Ve hře je také odchod do Polska či Rakouska, nebo samozřejmě setrvání v Hradci, což by nejvíce uvítal trenér Miroslav Koubek.

„Způsob hry Adama Vlkanovy je originální. A jeho originalita je na tak vysoké sportovní úrovni, že takový typ v mužstvu nemáme a nejsem přesvědčený, že takového hráče přivedeme. Adam je originální specifický hráč, který naběhá 12 kilometrů za zápas. Je to driblér, je schopný dát gól, dát finální přihrávku a dokáže i bránit. Je to záložník krajní, vnitřní, podhrotový hráč i útočník. Celkově to je vynikajíc hráč, který nám bude v případě odchodu citelně chybět,“ uvedl kouč Miroslav Koubek.

Spolu s Adamem Vlkanovou jsou v nominaci pro reprezentační zápasy i exhradečtí hráči Tomáš Petrášek (Čenstochová/Pol.) a Jaroslav Zelený, jenž je na odchodu z Jablonce do Sparty. Další bývalý hradecký fotbalista Tomáš Holeš ze Slavie tentokrát v národním týmu chybí ze zdravotních důvodů. „Tomáš Holeš měl nějaké zvýšené hodnoty v krvi," uvedl technický vedoucí českého mužstva Tomáš Pešír s tím, že pro červnové zápasy chybí více hráčů včetně opor Patrika Schicka či Antonína Baráka.

Hradecký fotbal má zastoupení i v reprezentaci do 21 let, kde se v nominaci objevil stoper Denis Donát, který jarní část strávil na hostování v druholigové Chrudimi. „Lvíčata" nastoupí 3. června ke klíčovému utkání evropské kvalifikace proti Anglii a za 10 dní sehrají zápas s Andorrou.

Poslechněte si podcast: Koubek psal v Hradci historii: Laťku máme posazenou vysoko, říká

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera a Luboš Lorinc/fchk.cz