Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Vlkanova má nabídku i z USA. Rád bych odešel, netají se hradecký kapitán

23. 6. 2022

page.Name
Odejde či neodejde? Otázka, která od konce minulé sezony hýbe fotbalovým Hradcem Králové. Kapitán týmu Adam Vlkanova, jenž měl velký podíl na tom, že Votroci obsadili v lize senzační šesté místo, se netají tím, že by se rád posunul výš. „Všem v klubu jsem řekl, že bych rád odešel. Věřím, že něco klapne,“ říká. Po Slavii a spol. je o sedmadvacetiletého hráče zájem i v americké Major League Soccer.

Na konci minulé sezony, pro fotbalisty Hradce Králové tolik úspěšné, se kapitán týmu Adam Vlkanova ocitl v hledáčku pražské Slavie, která údajně nabízela sedm milionů korun a nigerijského útočníka Ubonga Mosese Ekpaie k tomu. Kluby se však nedohodly, byť „sešívaní" byli prý ochotni dva až tři miliony přihodit. Vedení Votroků ale požaduje větší odstupné. Poté se hovořilo o zájmu Plzně a situaci prý lehce sondovala i Sparta, kam z Hradce už letos přestoupil Jan Mejdr. Mezi zájemci byly i kluby z Polska nebo Rakouska.

Nejproduktivnější hráč Votroků minulého ligového ročníku za 8 gólů a stejný počet asistencí, jenž byl podle známkování deníku Sport vyhlášen nejlepším hráčem uplynulé sezony, v hradeckém klubu oznámil, že by letos rád odešel. Stalo by se tak po osmi letech jeho služeb na východě Čech.

„Rád bych se posunul výš. Navíc už nejsem nejmladší a musím myslet i na finanční stránku," říká Vlkanova, o něhož se zajímá také klub z americké Major League Soccer. „Už jsem mluvil se sportovním ředitelem,“ potvrdil komunikaci přes oceán sedmadvacetiletý fotbalista, kterému za rok končí v Hradci smlouva.

Od konce sezony se hovoří o vašem odchodu z Hradce. Už víte, kam byste mohl mít namířeno?
Někam bych chtěl odejít, ale zatím nevím, co vyjde. A je otázkou, jestli vůbec něco dopadne.

Mezi prvními zájemci o vás byla Slavia. Můžete popsat, jak vše od té doby probíhalo?
Kontakt tam byl, nějakou nabídku předložili, ale nakonec se nedohodli s Hradcem. Jestli ještě nějaká jednání pokračují, tak o tom přehled nemám. Vím jenom to, že zájem mají další týmy v Česku i v zahraničí. V tuhle chvíli čekám, co se bude dít a jestli nějaké angažmá dopadne.

Z českých klubů má o vás kromě Slavie zájem ještě Plzeň. Hovořili zástupci klubů i s vámi?
Ano. Nějaká jednání jsem měl, například s trenérem Slavie Jindřichem Trpišovským, má o mě zájem, ale je to všechno zbytečné, když se kluby nedomluví mezi sebou.

Prosakují informace, že je o vás zájem i v zámoří. Je váš odchod do USA reálný?
Řeší se to. Uvidíme, jestli to dopadne. Už jsem si volal i s jedním sportovním ředitelem tamního klubu. Opravdu to vypadá, že zájem o mě je.

A prozradíte jméno klubu? Jedná se o St. Louis City SC, kde už působí jiný český fotbalista Tomáš Ostrák?
Tento klub tam byl také, ale v současné chvíli se řeší nejvíc jiný tým.

Jak moc by vás americké angažmá lákalo a jak byste to zvládal s rodinou?
Pro mě by to bylo hodně zajímavé. Určitě bychom do toho s rodinou šli. Žena by s malou přijela hned, až bych si tam zařídil bydlení.

Jak jste na tom s angličtinou?
Není to úplně nejlepší, ale domluvím se. Jak jsem říkal, už mi volal jeden sportovní ředitel a všemu jsem rozuměl. Akorát to jejich časování vět není z mé strany úplně ideální (směje se). Ale pochopili jsme se, proto si myslím, že se domluvit dokážu.

Jak je z hlediska finančního zajímavá Amerika?
Rozhodně je to zajímavé (usmívá se). Nabídka odpovídá velkým klubům u nás v Česku.

Čtěte také: Změna v Hradci: Klíma za Donáta. A Vlkanova? O odchodu se nejedná

 

Jak celou situaci okolo vašeho přestupu vnímáte?
Já jsem v klidu, ale samozřejmě bych už rád něco věděl a ne neustále na něco čekal. Je to všechno zdlouhavé. Všichni v klubu vědí, že bych teď rád odešel. Když to nedopadne, tak se holt budu muset přenastavit na to, že jsem tady a ještě rok tu minimálně budu.

Představit si setrvání v Hradci umíte? Už dříve jste avizoval, že moc ne…
Mám to prostě v hlavě nastavené tak, že chci z Hradce odejít a posunout se zase o kus dál. Pokud to nedopadne, tak mi nic jiného nezbývá, než tu zůstat. Ale já pořád doufám, že něco vyjde.

O vašem možném odchodu se mluví už čtyři roky. Na podzim 2020 nedopadl váš přestup do Baníku Ostrava, kluby se nedohodly. Teď stejný případ nastal v případě Slavie. Je pro vás těžké sledovat, jak vás lanaří přední kluby, ale vy jste pořád v Hradci?
Za tu dobu toho bylo víc. Po minulé velice úspěšné sezoně jsem si říkal, že jsem vlastně docela rád, že nic z toho, co bylo předtím, nedopadlo. V lize jsem měl dobrá čísla, dařilo se mi. Proto si myslím, že se dá udělat lepší a zajímavější přestup než dříve. Věřím pořád, že to klapne, ale to čekání je pro mě dlouhé.

Když tehdy nedopadl zmíněný Baník, byl jste zklamaný a vaše výkonnost šla lehce dolů. Nemůže se to stát i teď?
Popravdě už si ani nepamatuji, jak to bylo. Já myslím, že bych se znovu dokázal nastavit. Neměl by v tom být žádný problém.

V Hradci vám končí smlouva v příštím roce. Nepřemýšlíte o variantě, že byste zde podepsal dlouhodobý kontrakt, z hlediska klubu nadstandardní? Vedení klubu o takové variantě uvažuje.
Tato možnost je také na stole, ale myslím si, že je to v těchto podmínkách těžké. Záleželo by na tom, s čím by Hradec přišel, ale když vidím částky jinde a zvlášť venku, tak se to nedá srovnat. Já už nejsem nejmladší a musím koukat i na finanční stránku, abych si do budoucna něco vydělal. Fotbalová kariéra zase tak dlouhá není, proto se musím ohlížet i na to, co bude potom.

V Hradci jste odmakal spoustu sezon a odvedl kus kvalitní práce, která vyvrcholila loňským postupem do ligy a šestým místem v minulé sezoně. Nebavili jste se s vedením, že by vás pustilo například do Slavie takzvaně za zásluhy?
Myslím si, že Slavia by musela ještě nějaké peníze přidat. Vedení Hradce má nějakou finanční hranici, pod kterou nepůjde. Musí se společně na tu hranici dostat. Já si zase z pohledu klubu říkám: Vezmu teď o trochu méně, nebo potom nedostanu nic... Je to těžké, ale to už si každý musí vyhodnotit sám. Já do toho nemůžu zasahovat a už pouze čekám, co bude.

Ale Slavia by vás lákala, ne?
V tu dobu, co se to řešilo, tak určitě. Pak mě ale nějaké věci zklamaly.

Ze strany Slavie?
Ano, i z té strany, ale dál bych to nechtěl rozebírat. Samozřejmě Slavia by pro mě byla pořád zajímavá, protože hraje o nejvyšší příčky. Každý rok chce hrát o titul, a to v Hradci není úplně reálné.

Čekal jste, že bude zájem ze strany pražského klubu o vás větší?
Já chápu, že mám v Hradci rok do konce smlouvy a nechtějí to ze svého pohledu finančně přepálit. Prostě tam jsou věci, které mě mrzely, ale opravdu bych to dál nechtěl rozebírat.

Je pro vás současná situace o to víc frustrující v tom ohledu, že jste s Hradcem v minulé sezoně dosáhli v lize na maximum, vy osobně jste si výkony řekl o místo v reprezentaci, ale pořád se nenašel nikdo, kdo by vás koupil?
Bohužel se hodně řeší můj věk. Přitom se pořád říká, že od 27 let jsou to nejlepší fotbalová léta. Člověk není starej, ale doba se změnila a všichni na to koukají jinak. Částky se také celkově zvedly a jen tak někdo to zaplatit nemůže. Uvidíme, co přijde, já pořád věřím. Každému v klubu jsem řekl, že chci odejít. Kdyby to teď nevyšlo, tak až poté budeme řešit, co bude dál.

Čtěte také: Vlkanova si zahrál proti Ronaldovi. Do smrti na to budu vzpomínat, řekl

 

Poprvé v kariéře jste obdržel pozvánku do seniorské reprezentace. Byl jste nominován k zápasům v Lize národů se Švýcarskem, Španělskem a Portugalskem, na jehož půdě jste také na dvacet minut nastoupil. Byl to velký skok?
V národním týmu je to o level výš, ale nepřipadal jsem si nějak špatně, že bych to nezvládal. Ale když jsem viděl v zápase Portugalsko a Španělsko, tak jsem si říkal, že ti hráči jsou úplně někde jinde (směje se). Kvalita je u naší reprezentace samozřejmě výš než třeba v Hradci či v naší lize, ale pak je ještě další třída, což byli právě Portugalci a Španělé.

V závěru proti Portugalsku jste měl velkou šanci, ale neproměnil jste ji. Jak moc vás to mrzí?
Trošku jsem si to vyčítal, na druhou stranu to byl můj první start v reprezentaci. Asi bych chtěl moc, ale rozhodně se to dalo řešit lépe.

Jaké zážitky jste si z reprezentačního srazu odnesl. A máte z utkání i nějakou památku? Před zápasy jste říkal, že byste si chtěl zahrát proti Ronaldovi, což se vám splnilo.
S Ronaldem jsem si plácl… (úsměv) Mám svůj dres ze všech zápasů. Pro mě je nejcennější ten z utkání s Portugalskem, protože jsem v něm poprvé nastoupil. Navíc mám dres Bruna Fernandese, ten je pro mě cenný, fandím totiž Manchesteru United. A ze Španělska mám Moratu, ten dříve hrával za Real Madrid, kterému taky přeju. Jsou to pro mě krásné kousky, navíc ty vzpomínky vám nikdo už nevezme. Na stadionu bylo 50 tisíc lidí a nastupovat proti takovým hráčům, to je něco neskutečného. Když to člověk pak vidí, tak si říká, že je to ještě rychlejší a lepší než v televizi. Vidět hrát například Portugalce Cancela a Bernarda Silvu na pravé straně, to byla nádhera.

Jak se choval Cristiano Ronaldo?
Po zápase byl trošku naštvanej, že nedal gól. Neustále hnal spoluhráče dopředu, aby si ten gól dal, přitom oni to poté, co vedli, hráli v klidu. Po zápase už byl v pohodě. Vylezl z autobusu a s klukama se dokonce vyfotil. Asi to naštvání pominulo a byl v pohodě. Já tohle však nestihl, protože jsem byl ještě v kabině. (úsměv)

Jak vnímáte sílu hradeckého týmu? Zaznamenali jste odchody dvou defenzivních hráčů – krajního obránce Jana Mejdra (Sparta) a stopera Jana Krále (Eupen), což je citelné oslabení.
Síla v týmu je pořád, akorát nám ubyli obránci. Máme v současné chvíli pouze tři stopery, a to v systému právě s trojicí stoperů, je málo, takže je potřeba ještě někoho přivést. Ale celkově si myslím, že tým je pořád hodně kvalitní.

Jaký budete mít nyní v Hradci program? Pojedete s týmem na sobotní turnaj do Benátek nad Jizerou?
Uvidím, ještě se musím domluvit s trenéry. Popravdě pořád trošku cítím kotník, kvůli kterému jsem neodehrál několik zápasů na konci sezony, navíc při reprezentačním srazu mě do něj znovu trochu trefili. Musím se domluvit, jestli půjdu rovnou do zápasu, nebo jestli budu jenom trénovat.

Čtěte také: Těžké váhy na úvod ligy. Votroci zahájí sezonu proti Slavii

 

Jiří Tůma
jiri.tuma@salonkyhk.cz
Foto: Lubomír Douděra, fchk.cz, fotbal.cz